top of page

Hazudtak már neked...?

  • Szerző képe: Susanne Czirok
    Susanne Czirok
  • 2017. febr. 7.
  • 3 perc olvasás

Bárcsak az életben mindenki egyenes lenne, őszintén beszélne az érzéseiről vagy a benyomásairól, de nem mindenki nyitott, és persze az adódó helyzetektől is függ, mikor, mennyire adhatja ki magát az ember.

Ezt a bejegyzést nem is azért írtam, hogy bonyolult pszichológiai definíciókat vagy okfejtéseket hozzak, ki, mikor és miért hazudik, milyen patologikus esetek fordulnak elő, a lényeg most nem is ezen lesz.

Az élet sokféle fordulatot hozhat, de amikor olyan valakivel kerülünk kapcsolatba aki nem egyenes, sőt hazudik nekünk, annak egyrészt jelei vannak, másrészt bennünk egy furcsa, kellemetlen és bizonytalan érzés marad, melyre nagyon komolyan oda kell figyelni. Velem is megtörtént ez, és gondoltam összeszedek pár ismertetőjegyet amivel segíthetek másoknak időben felismerni, ha ilyen emberrel találkoznak.

Az ember alapvetően jóhiszemű. És ezeknél a találkozásoknál hajlamosak vagyunk önmagunkban elaltatni a gyanakvást. Nem arra bátorítok, hogy folyamatos bizalmatlanságban töltsük el az életünket, de nem árt odafigyelni saját belső riasztónkra ha akár a legkisebb belső szikrája is felvillan annak, hogy valami nem kerek valakivel kapcsolatban!

Hazudni bármilyen okból lehet, néha az is elég indok valakinek ha a figyelmet akarja felhívni magára, vagy azt tartósan irányunkban fenntartani. Az is előfordul, amikor valaki az igazságot meséli nekünk, csakhogy ici-picit megfűszerezve. A legtöbb megrögzött hazudozó nem is igazán van tudatában hazugságainak, egyszerűen csak a saját elképzelt valóságáról akar meggyőzni minket. Az ok, hogy miért csinálja, itt és most nem fontos. Viszont az, hogy mi magunk képesek legyünk megkülönböztetni azt, amikor épp nekünk hazudik, a legeslegfontosabb!

Ha az itt felsorolt jelek közül akár egy-két jellemző alapján is időben felismerjük ha valaki ferdíti nekünk a valóságot, időben rövidre is tudjuk zárni a kapcsolatot vele.


Íme "a hazudós" 7 ismertetőjegye:



Gyakran ideges

Mert attól retteg, hogy valahogy kiderül, hogy lebukik. Ettől való folyamatos aggodalmában furcsán viselkedhet, folyamatosan feszültté válhat. Attól is ideges lehet, hogy az általa elképzelt reakciónktól, visszacsatolásainktól tart. Ezért tovább ferdíthet annak érdekében, hogy kedvezőbb visszacsatolást kapjon.


A történetei soha nem kerek egészek

Aki nem mond igazat, annak a visszaemlékezései gyakran ellentmondásosak. Csak bizonyos részleteket emel ki a történeteiből, és elfelejti, hogy az átlagos, vagy jelentéktelen elemek ellentmondanak a józan észnek. Vagy csak egyszerűen kihagyja az alapvető részleteket, amitől a történet zavaros, és hiányos marad.

Gyakran változtatja a történeteit

Mivel bizonyos céllal történetek egész sorát képes egymásba fűzve kitalálni, ahogy a szükségletei változnak, így alakulnak át ezeknek megfelelően a történetek is. Tegyünk fel kérdéseket! Menjünk bele a részletekbe, kérdezzünk újra vissza bizonyos eseményekre, és figyeljünk a válaszokra, a reakcióira hogy meglássuk az igazságot.

Elszigetelődik

Vagy távol akar tartani minket magától időről időre, vagy el akarja velünk hitetni azt, hogy képtelenek vagyunk rendesen figyelni rá. A lényeg, hogy megpróbál bennünket egy bizonyos távolságra száműzni magától, hogy ne láthassuk át a hazugságait. Nem lehet közel kerülni hozzá, miközben élesen és keményen bírál másokat.


Gyorsan témát vált

Ha épp mellébeszél, hirtelen fókuszt vált, témát vált, hogy ne vedd észre hol sántít a történet -, így hárítható a leleplezés. Gyakran váltogatja a témákat hogy megtarthassa a figyelmet, és kizárólag olyan jellegűekről beszél szívesen, melyekben mások nem nagyon jártasak, így a beszélgetés az ő irányítása alatt marad.

Hirtelen hárítóvá válik

A hazudozás miatt a hazudozónak bűntudata van, attól függően mennyit hazudik. Ennek eredménye, hogy hárít, sőt dühössé, agresszívvá válva szembeszáll, ha érzi a leleplezést.

Kerüli a szemkontaktust

Nehezebb hazudni, ha valakinek folyamatosan a szemébe nézel, miközben beszélsz hozzá. Az oldalra nézés, lapos nézés, sunyítás, jele lehet egy röpke mellébeszélésnek. De bizonyos témákat érintve észreveheted, hogy a hazudozó viselkedése hirtelen idegessé válik. A metakommunikáció sokkal többet elárul mint gondolnánk.



 
 
 

Comments


ILLUMINISTRY - TAROT- CIRI

bottom of page