
ILLUMINISTRY - TAROT
A TAROTRÓL
A tarot keletkezéséről megoszlanak a vélemények. Vannak, aki Atlantisz ősi tudását vélik benne „felfedezni” de sokan csak egy egyszerű, szórakoztató jóskártyának tekintik. De nem az.
A kártyákról elsőnek egy, 1377-ben keltezett dokumentumban tettek említést, melyben betiltották a kártya használatát. Ennek ellenére a terjedését nem tudták megállítani, és a világ nagyobb városaiban rövid időn belül ismertté vált.
Nagy a hasonlatosság a tarot, és egy Indiából származó cigánykártya vagy vetőkártya között. E kártya szimbólumrendszere generációkon át szájhagyomány útján terjedt, akárcsak a kártyavetés tudománya - különös figyelmet fordítva arra, hogy az avatatlanok ne nyerjenek betekintést.
A fent említetteken kívül más kapcsolat nem áll fent a két kártya között, kivéve, ha lealacsonyítva a tarot tudását, jóskártyaként fogadjuk el.
Egy másik történet szerint Mózes az egyiptomi papok által őrzött titkot, a tarot képében vitte magával Izrael népének kivonulásakor, Palesztinába.
Ezt alátámasztani látszik az a szoros kapcsolat, amely a tarot és a Kabbala, valamint a héber ábécé között kétségkívül rejlik. Ilyen párhuzam a nagy arkánum 22 lapja és a 22 héber betű, de a betűk és a lapok közötti kapcsolat is. A Kabbala a 10 különleges isteni tulajdonságot ábrázoló szefírája alkotta köröket, a 22 beavatási út köti össze. A 22 út az isteni tulajdonságokkal összhangban épp úgy megtalálható a héber ábécében, mint a TAROT Nagy Arkánumának lapjain. Ez értelmezhetjük úgy, hogy tarot mutatja az utat a Kabbala világába.
Carl Gustav Jung (1875-1961) svájci pszichológus volt az, aki a pszichológiába bevezette az archetípus (görög szó jelentése őskép, eredeti minta) fogalmát. Elmélete szerint Az achetípusok (vagy őstípusok) a kollektív tudattalanban meglévő "ösztönös viselkedési alapminták". A kollektív tudattalan pedig a tudattalannak az a rétege, amely nem individuális, hanem általános természetű, azaz olyan viselkedési módokat hoz létre, és olyan tartalmai vannak, melyek az egész világon, minden kultúrában többé-kevésbé azonosak. A Nagy arkána a Tarot követői szerint tehát az archetípusok gyűjteménye. Jung ugyan bevezette az archetípus fogalmát, de archetípusok tartalmi halmaza nehezen meghatározható maradt, ami az ezotéria területén a mai napig sok visszaélést eredményez.
Gyönyörű kártyáim a XV.századi, Középkori Európa művészeti ábrázolásait elevenítik meg. Amikor az olasz művész, Luigi Scapini megalkotta ezt az arany és bronz díszítésű kártyát, az eredeti Visconti-Sforza Tarot-ot alakította hozzá a saját fantáziavilágához.
Saját megérzéseim, intuícióim néha nem igénylik a kártyát. Előfordul azonban, hogy világosabb útmutatás érkezik a húzott lapokkal együtt.



